مشخصات فردی و زندگینامه
نام:عزالدین
نام خانوادگی:رضانژاد امیردهی
نخصص ها:فقه و اصول ، کلام

زندگی نامه

عزالدین رضا نژاد امیر دهى در سال 1339 در شهر بابل به دنیا آمد. او پس از اتمام تحصیلات ابتدائى به تحصیل علوم حوزوى پرداخت، ابتدا در حوزه علمیه حاج سیف الله امیرى در پادشاه امیر در بخش بند پى شرقى (روستاى سید نظام الدین و حوزه شهید محمدحسن امیرى فعلی) و سپس در سال تحصیلی 1355 وارد حوزه علمیه صدر بابل ( حوزه ى خاتم الانبیاء - فعلی) شد، پس از پیروزى انقلاب اسلامى در سال 1358 رهسپار حوزه علمیه قم گردید و با موفقیت در امتحانات کلیه پایه هاى دروه هاى سطح، در سال 1364 دروس خارج فقه و اصول را آغاز کرده، پس از اتمام شش سال درس خارج فقه و اصول و سه بار شرکت در مصاحبه دروس خارج، در سال 1372 از رساله علمى و تحقیقى سطح چهار حوزه در موضوع (صلاه الجمعه دراسةُ فقهیة و تاریخیة) دفاع کرد.

وى علاوه بر گذراندن دروس رایج حوزه هاى علمیه عالی قم به آموزش هاى کاربردى و تحقیقى دیگر روى آورد از همین رو، با گذراندن دوره مکالمه، خطابه و انشاء عربی در واحد آموزش عربى دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم زیر نظر اساتید متخصص به اخذ پایان نامه اتمام دوره آموزش زبان عربى در تاریخ 25/11/1363 نایل گردید. در ادامه فعالیت آموزش زبانی ، زبان انگلیسى را زیر نظر مرکز زبانهاى خارجى دانشگاه تهران و نیروى هوایى جمهورى اسلامى و مرکز زبانهاى خارجى دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم با موفقیت به پایان رسانید و در تاریخ 29/1/1366 گواهینامه اتمام دوره عالى زبان انگلیسى را از سوى مراکز مذکور دریافت کرد.

از سال 1366 با همکارى مرکز تحقیقات شهید محلاتى (دانشکده سپاه قم) آثاری به صورت تالیف کتب درسى منتشر کرد. از سال تحصیلی 1371 ـ  1370 با شرکت در رشته تخصصى کلام اسلامى و پایان بردن دوره چهارساله آن جهت اخذ مدرک دکترى در کلام اسلامى و با عنایت به مصوبه 368 تاریخ 3/11/1374 به تدوین پایان نامه در موضع "برهان وجودى براى اثبات وجود خدا" پرداخت و بعد از فارغ التحصیل شدن در این رشته به تدریس و تحقیق و تالیف مباحث کلام اسلامى و فرقه هاى مذهبى و شرکت در نشست هاى علمى پرداخت. هم اینک، عضو هیأت علمی مرکز جهانی علوم اسلامی با سمت استاد یاری ، مدیر کل « برنامه ریزی و تدوین متون درسی» مرکز مذکور ، به تدریس و پژوهش می پردازد. وی تاکنون بیش از چهل رساله علمی در سطح سه ( کارشناسی ارشد) و چهار ( دکتری) را راهنمایی ، مشاوره و داوری کرده است.